Kulej. Dwie strony medalu, specjalny pokaz na Igrzyskach w Paryżu


Zdjęcie: Next Film 

"Kulej. Dwie strony medalu", polski biograficzny film o legendzie boksu miał swój specjalny paryski pokaz filmowy na  XXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Next Film, polski dystrybutor filmu zaprezentował fotorelację z tego wydarzenia.

Jerzy Kulej zdobył złote medale na igrzyskach w Tokio w 1964 i w Meksyku w 1968 roku. Jego historię zaprezentowano w Maison Polonaise Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Specjalny przedpremierowy pokaz filmu, w reżyserii Xawerego Żuławskiego (prod. Watchout Studio) odbył się podczas właśnie trwającej Letniej Olimpiady w Paryżu. Zdjęcie z tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej. Film będzie miał swoją premierę na jesień. Ma także zwiastun!


Wydarzenia, na którym odbył się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Kulej. Dwie strony medalu odbyło się w Domu Polskim, miejscu stworzonym specjalnie dla polskiej kadry olimpijskiej, mediów i największych fanów sportu. Pojawili się tu twórcy filmu - reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski, producent Krzysztof Terej, aktorzy Tomasz Włosok i Andrzej Chyra oraz Waldemar Kulej, syn Jerzego i jednocześnie inicjator powstania filmu. Twórców na scenie przywitał Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

A co o filmie powiedzieli widzowie?  
– Bardzo podobało mi się w filmie to, jak pokazuje dwie strony każdego sportowca - przygotowania i profesjonalizm, ale też wyzwania. Było niesamowicie pokazane to, jak z różnych stron sportowiec musiał walczyć z wyzwaniami, które miał w życiu. Film pokazuje, że niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jesteśmy, możemy wspiąć się na najwyższy poziom.
– Cały film chyba pierwszy raz pokazuje w taki sposób boks olimpijski. Jestem pewna, że na wszystkich kibicach tego sportu zrobi wielkie wrażenie.
– Znam postać Jerzego Kuleja, ale nie znałam historii jego życia. Nie spodziewałam się, że była ona tak interesująca, osadzona w ciężkich latach 60-tych, politycznie nacechowana. Pełen podziw dla aktorów i reżysera za tak realistycznie przedstawienie tak trudnych scen sportowych.

 "Kulej: Dwie strony medalu" to historia Jerzego i Heleny Kulejów, opowieść o jednym z najbardziej barwnych postaci Polski lat 60-tych. On był legendarnym bokserem, podwójnym mistrzem Europy i ośmiokrotnym mistrzem Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie. Nigdy nie upadł na deski, ale w życiu prywatnym upadek zdarzył mu się nie raz. Ona zaś była silną kobietą, stojącą przez te wszystkie lata u jego boku. Nie chciała jednak zawsze być w cieniu męża.

Film koncentruje się na latach 1964 - 1968, kiedy to Jerzy Kulej zdobywa złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a potem w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, pokazująca koloryt epoki, ale także skupiona na o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.

W rolę Jerzego Kuleja wciela się Tomasz Włosok, zaś Helenę zagrała Michalina Olszańska. Andrzej Chyra gra trenera reprezentacji Polski – inną sławę świata boksu, Feliksa „Papę” Stamma. Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. 

W pozostałych rolach występują m.in. Bartosz Gelner, Konrad Eleryk i Monika Mikołajczak.

Za reżyserię odpowiada Xawery Żuławski, wspólnie z Rafałem Lipskim jest też autorem scenariusza. Wśród twórców filmu znaleźli się także: Marian Prokop (zdjęcia), Anna Englert (kostiumy), Jan Komar, Mikołaj Majkusiak (muzyka), Agnieszka Hodowana (charakteryzacja) Producentem jest Krzysztof Terej, Watchout Studio („Bogowie”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”). 

Dystrybucją filmu zajęło się Next Film.

Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kinowa premiera filmu "Kulej. Dwie strony medalu" przewidziana jest na 11 października 2024 roku. Wcześniej weźmie udział w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (23-28 września).

Źródło: Informacja prasowa 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

3 Minutes to Midnight - A Comedy Graphic Adventure - recenzja

Black Mirror - poradnik/solucja

Aboard the Adventure, przygodówka w typie Indiany Jonesa