Karty tarota w grach przygodowych
![]() |
Zdjęcie: Kard ze zwiastuna Foolish Mortals od Inklingwood Studios |
Okultyzm, ezoteryka, wróżbiarstwo, w tym karty tarota znane są nam od wieków. Tematyka wróżenia z tych wyjątkowych kart, a także Tarot sam w sobie znalazł swoje miejsce także w grach przygodowych. Zapraszam zatem do przeczytania mojego tekstu, w którym przybliżę Wam kilka gier, tych już po premierze, a także tych na debiut oczekujących, w których owe karty twórcy postanowili wykorzystać.
Na blogu, oprócz newsów na temat gier przygodowych, recenzji i poradników gier z tegoż właśnie gatunku, nie może zabraknąć tematyki publicystycznej, poświęconej grom przygodowym jako takim. Dlatego też ruszam z cyklem, w którym opisywać będę przygodówki pod kątem fabuły, stylu rozgrywki, klimatu, grafiki, tematyki, ale także elementów, które twórcy w grach wykorzystują. Dziś Tarot, który coraz śmielej wkracza do gier przygodowych, i ma się w nich całkiem dobrze.
Przeczytaj również:
- Amerzone - The Explorer's Legacy Demo - wrażenia
- Elroy and the Aliens, wrażenia z wersji demonstarcyjnej. Szykuje się świetna zabawa!
- Home: A Story of Light - wrażenia z wersji demonstracyjnej
Tarot - nieco historii
Nie bez powodu na przysłowiowy "pierwszy ogień" wybrałam właśnie talię tarota. Tak się składa, że jakiś czas temu te karty, i ich wyjątkowość, pozwalająca rozwijać wyobraźnię i kreatywność, stały się jednym z moich hobby. Karty nie tylko potrafią kształtować wyobrażanie sobie możliwych scenariuszy, ale są również sposobem samorozwoju. Mogą stanowić równie kolekcjonerskie hobby, gdyż ich ilość i różnorodność jest imponująca, a wiele ich to nie tylko unikaty, ale przede wszystkim małe dzieła sztuki.
Tarot ma wielkie znaczenie w ezoteryce, ma także długą historię. Pierwsza talia tarota datowana jest na rok 1425. Powstała we Włoszech, i nie była używana przez wróżki, wiedźmy i tym podobne istoty, a była zwykłą talią do gry w karty.
![]() |
Zdjęcie: Kadr ze zwiastuna gry Ophelia's Chapter studia Red Tear Games |
Dopiero kilka setek lat później, w wieku XVIII zaczęto tarota wykorzystywać w celach okultystycznych, a miało to miejsce po raz pierwszy podobno we Francji oraz w Bolonii. Następnie tarot w takiej formie zaczął być popularny w Anglii, a następnie w kolejnych krajach europejskich, ale i poza Europą.
Pierwszą talią tarota przeznaczoną do celów wróżbiarstwa jest Talia Waite'a, która powstała w 1910 roku. Do tej porty Tarot Ridera Waite'a jest jedną z najbardziej popularnych talii, i taką, na którą wielu początkujących tarocistów uczy się rozumienia i interpretacji kart tarota.
Tarot jako osiągnięcia w grze i dodatek
Tarot to 78 kart, na które składają się z 22 karty Wielkich Arkan i 56 kart Arkan Małych. To właśnie Arkana Wielkie, które mają w tarocie większe znaczenie i mocniej obrazują przeszłość, teraźniejszość i przeszłość, są wykorzystywane w grach przygodowych.
Z racji na ezoteryczną, okultystyczną moc tarota, zwykle siła tych karty obrazowana jest w świecie przygodowm wpisującym się w klimat grozy. I najczęściej stanowią one do growej rozgrywki jedynie dodatek, czego dobrym przykładem jest horror The Quarry.
W tej grze tarot stanowiłdodatek, podpowiedź, sugestię i rodzaj osiągnięcia, działający w podobny sposób jak totemy w Until Dawn, która powróciło w nowej, rozbudowanej wersji na PC i PlayStation 5. Dzięki kartom z Arkan Wielkich mogliśmy obejrzeć w grze krótką scenkę, która sugerowała nadchodzące wydarzenie, które wkrótce miało się wydarzyć. Gracz oglądał je u wiedźmy czytającej tarota na końcu rozdziału. Do zebrania były wszystkie 22 karty w Arkanów Wielkich, stając się dla graczy pewnym wyzwaniem.
Jako dodatek do rozgrywki, uzupełniający fabułę i obrazujący jedną z postaci przygodówki, pokazano także tarot w Rose Cottage, przygodówce, której recenzję z nieistniejącego już demo oraz jego poradnik, znajdziecie na stronie. Mogliśmy w czasie zabawy zobaczyć specjalne miejsce w posiadłości, gdzie na ścianie znajdowała się cała kolekcja talii tarota należących do osoby, która zajmowała się wróżeniem i parapsychologią. Niestety wszystko wskazuje na to, że gra nie doczeka się jednak premiery.
W podobnej formie, jako podpowiedź czy sugestię swoje miejsce w grze znalazły także owe karty w przygodowej grze akcji The Wolf Among Us, na której kontynuację wciąż czekamy. Tym razem w gabinecie burmistrza Ichaboda Crane'a mogliśmy jako Bigby oglądać kilka kart tarota, także z Wielkich Arkanów.
Tarot jako część rozgrywki
Tarot pojawił się także w przygodowym horrorze Martha is Dead, mrocznej opowieści, grze będącej psychologicznym thrillerem o traumie, śmierci i duchach przeszłości. W grze, w której poruszane były trudne tematy morderstwa, wojny, ale i folkloru miało to swoje uzasadnienie. W tym wypadku kartami, które gracz znajdywał można się było w grze posłużyć, losując trzy z nich i odpowiednio je interpretując. W ten sposób wskazywaliśmy wydarzenia jakie wydarzyły się w przeszłości, i mogły przydarzyć się w przyszłości. Dzięki kartom mogliśmy także przywołać ducha.
Karty tarota pojawią się także w nadchodzących grach przygodowych. W Ophelia's Chapter, w której demo miałam przyjemność zagrać i opisać w moich wrażeniach, wcielimy się we współczesną wiedźmę, która posługiwać się będzie tarotem. Ten jednak zdaje się wyglądać nieco inaczej, co zobaczyć możemy już na zwiastunie gry, i w screenie, który ze zwiastuna wykorzystałam.
Tarot obrazowany jest również w klasycznej przygodówce Foolish Mortals, której wrażenia z demo, mojego autorstwa, również znajdziecie na blogu. W tym wypadku niestety nie wiem do końca w jaki sposób karty będą w zabawie wykorzystane, jaki będą i czy w ogóle będą mieć wpływ na rozgrywkę. Nie mniej jednak poszczególne karty z talii tarota, z Wielkich Arkan widoczne są już w zapowiadającym grę zwiastunie.
Tarot a przygodówki - podsumowanie!
Jak widzicie gier przygodowych, których talia tarota stanowi część rozgrywki, albo jedynie dodatek, urozmaicenie, jest sporo, i mam świadomość, że mój tekst to tylko ich uboga część. To, że te akurat te karty mają swoje odbicie w fabule przygodówek nie jest niczym dziwnym. Ich barwność, tajemniczość, zagadkowość i mistycyzm świetnie wpisuje się w klimat gier adventure, które skupiają się na szeroko pojętej sferze duchowego życia i okultyzmu.
Jaką rolę w nadchodzących grach, których dat premier wciąż nie mogę Wam podać, bo nie są znane, będą miały wspomniane karty, tego też nie wiadomo. Liczę jednak, że twórcy mieli na nie kreatywny pomysł, który nie tylko podkręci fabułę, ale da nam nieco rozgrywkowej frajdy.
Jeśli znacie jakieś przygodówki z tarotem, które w tym tekście nie zostały wymienione, to śmiało dopisujcie je w komentarzach. Chętnie o nich poczytam, a kto wie, jeśli nie grałam, to może je ogram.
Komentarze
Prześlij komentarz